Święci i błogosławieni Kościoła katolickiego

 

Święty – stosowane przez chrześcijan określenie człowieka w sposób wybitny realizującego określone specyficzne dla nich wartości - często pełniący funkcję wzorca osobowego lub wręcz otaczany kultem.

W chrześcijaństwie pojęcie "święty" odnoszone jest do żyjącej osoby, która postępuje zgodnie z naukami Boga. "Święty" to ten, który poszedł za Chrystusem. W Nowym Testamencie pojęcie "świętych" jako chrześcijan pojawia się wielokrotnie, m.in.:

"I stało się, że Piotr, obchodząc wszystkich, przyszedł też do świętych, którzy mieszkali w Lyddzie. A Piotr, usunąwszy wszystkich, padł na kolana i modlił się; potem zwrócił się do ciała i rzekł: Tabito, wstań! Ona zaś otworzyła oczy swoje i, ujrzawszy Piotra, usiadła. A on podał jej rękę i podniósł ją; przywoławszy zaś świętych i wdowy, pokazał ją żywą." – Dz 9, 32. 40.;

"Wspierajcie świętych w potrzebach, okazujcie gościnność." – Rz 12, 13;

"A teraz idę do Jerozolimy z posługą dla świętych." – Rz 15, 25;

"Pozdrówcie Filologa i Julię, Nereusza i siostrę jego, i Olimpasa, i wszystkich świętych, którzy są z nimi." – Rz 16, 15;

"A co do składki na świętych, to i wy czyńcie tak, jak poleciłem Kościołom Galacji." – 1 Kor 16, 1.

W Kościele katolickim:
1.osoba zmarła, która po śmierci przebywa w Niebie.
2.osoba kanonizowana (tytuł) – ogłoszona świętą – pozwala się na jej powszechny kult w całym Kościele katolickim. Obecnie kanonizacja poprzedzona jest procesem kanonizacyjnym, który rozpoczyna się dopiero po beatyfikacji danej osoby. Święty musi odznaczać się cnotami heroicznymi, a także za jego przyczyną musiał się wydarzyć cud (czyli zjawisko o charakterze nadprzyrodzonym) uznany przez Kościół. Wymaga się trzech cudów i bardzo rzadko odstępuje od tej zasady. We wczesnym chrześcijaństwie świętość przypisywana była przez tradycję religijną np. wszyscy męczennicy od razu po śmierci byli uznawani za świętych.

Do świętych zaliczani są również aniołowie (np. Święty Michał Archanioł). Kościół katolicki nie zna imion wszystkich świętych w pierwszym znaczeniu (wszyscy święci, znani i nieznani, wspominani są w uroczystość Wszystkich Świętych – 1 listopada). Cnoty świętych przedstawiane są jako przykład do naśladowania. Święci są pośrednikami i orędownikami u Boga, patronami zawodów, miast, grup społecznych. Zbudowano liczne sanktuaria ku czci świętych.